Novice

Pregled preteklega leta

08. Jan 2025

Leto je naokoli in z navdušenjem nad prihajajočimi projekti in izzivi vstopamo v novo leto. Preden pa se čisto poslovimo od leta 2024, smo pripravili povzetek pomembnih poslovnih uspehov.

Zaradi širitve podjetja in večjega obsega dela smo lansko leto začeli s selitvijo v nove poslovne prostore. Sedaj se nahajamo na obrobju Ljubljane – Vižmarje, v prostorni, sodobno opremljeni in odprti pisarni.

Z začetkom leta smo zaključili dvoletni projekt, LiDAR in fotogrametričnega zajema celotne Republike Hrvaške, s površino kar 56.594 km2. S projektom smo zagotovili homogene topografske slike iz visokokakovostne prostorske podatke, ki so osnova za modeliranje in ocenjevanje tveganja naravnih nesreč.

V našo GIS platformo smo za Zavarovalnico Triglav prenesli anonimne podatke več kot 100.000 uporabnikov, ki so del posodobljenega DRAJV zemljevida. Namen aplikacije je bila javna predstavitev podatkov s področja cestno-prometne varnosti. Projekt pa je bil prepoznan tudi iz strani WEBSI tekmovanja za največje digitalne projekte v Sloveniji, kjer smo dosegli 1. mesto v kategoriji “Uporaba podatkov” in 3. mesto v kategoriji “Digitalna orodja”.

V letu 2024 smo nadaljevali projekt Ciklično lasersko skeniranje Slovenije (CLSS) in dodatno zajeli in obdelali območja Celja, Velenja, Maribora in Murske Sobote, v skupni površini 6.806 km2. Podatke si lahko ogledate v novem CLSS portalu, ki smo ga izdelali za GURS. Portal omogoča natančen, podroben in uporabniku prijazen prikaz in analizo podatkov ter enostavne meritve točk, razdalj, površine in kotov. Portal deluje na računalnikih kot tudi na tablicah in mobilnih telefonih.

Bili smo del številnih konferenc, delavnic in dogodkov, kot so SorS 2024, FOSS4G Europe 2024, 3D GeoInfo, INTERGEO Expo 2024, Open Day Photogrammetry 2024, EG-ICE o inteligentnem računalništvu v inženirstvu, OSGeo Slovenija, GeoDev, Terrasolid izobraževanje ter aktivno sodelovali na geodetskih dnevih. Prejeli pa smo tudi #WEBSI 2024 nagrade.

Aktivno smo bili vključeni v številne trajnostno naravnane projekte, kot so »LIFT Forest – eVTOL AI« s katerim smo združili napredno tehnologijo brezpilotnih letalnikov za ustvarjanje digitalnega dvojčka gozda, s tem pa omogočili boljši vpogled v stanje gozdne biomase.

V navdihu odgovornega poslovanja do družbe in okolja smo se na svetovni dan čebel, 29. maja, odločili, da mladim čebelarjem Osnovne šole Simona Jenka izdelamo in podarimo njihov prvi učni čebelnjak, s katerim bo mladim generacijam približan pomen čebel, ekosistemov in trajnostnega pristopa k naravi. V samo izdelovanje pa je bila vključena tudi Fundacija Vincenca Drakslerja, kjer recikliranim materialom podarijo novo življenje. Njihov program socialnega podjetništva vključuje nekdanje odvisnike in osebe z oviranimi dostojnimi delovnimi pogoji. V projektu smo tako sodelovali s številnimi parterji in skupaj zgradili izjemno pozitivno zgodbo.

Zaključili smo tudi projekt »Večdimenzijsko trajnostno modeliranje prostora« s katerim smo izpeljali izobraževanje pilotov brezpilotnih sistemov in investirali v nakup brezpilotnih letalnikov. S tem smo olajšali postopke dejanskega zaznavanja, izboljšali nivo zajetih podrobnosti ter prispevali k razvoju multi-modalnega prikazovalnika 3D podatkov.

Na področju termo, UV in vizualne inspekcije smo za različne naročnike iz Slovenije, Avstrije, Nemčije in Švedske posneli in pregledali več kot 17.000 km linij daljnovodov.

Te zanima, kaj nas čaka v letu 2025? Spremljaj naše novice in objave na socialnih omrežjih.